فروردینگان، جشن بزرگداشت فروهرها

به یاری اهورا مزدا

فروهر

همانگونه که آگاهی دارید، در گاهشماری ایرانی هر روز از ماه با نام یکی از امشاسپندان و ایزدان نامگذاری شده و ایرانیان در هر ماه یک جشن ماهیانه دارند و آن، روزی است که نام ماه و نام روز با هم برابر شود.

نخستین جشن ماهیانه در هر سال، جشن فروردینگان یا فرودگ است. یعنی، فروردین روز از فروردین ماه که برابر با نوزدهم فروردین ماه در گاهشماری کنونی می باشد. ریشه واژه فروردین از فروهر است. در باور زرتشتی، وجود انسان پنج بخش دارد : تن، جان، روان، وجدان و فروهر.

1-تن، همان جسم ماست. 2-جان، همان نیروی زندگی است که به تن زندگی می بخشد. 3-روان، روح آدمی است و تا ابد پایدار می ماند و باید پاسخده کردار نیک و بد ما باشد. 4-وجدان، همان دین است که از ریشه دئنا اوستایی می باشد و همان نیروی تشخیص نیک از بد است. 5-فروهر، ذره ای از وجود اهورا مزداست که به چم پیش برنده می باشد و انسان را به سمت پیشرفت و نیکی می برد و تا ابد پایدار و بدون تغییر می ماند. بنابراین، فروهر، مهمترین بخش وجود انسان است. چون، ذره ای از وجود پاک اهورامزداست که از همان هنگام زایش در وجود ما قرار می گیرد تا روان را راهنمایی کند و بسوی پیشرفت و کمال ببرد و پس از مرگ هم، به همان شکل به اهورامزدا می پیوندد. نماد فروهر در آیین زرتشت، همین نماد زیر است. و هر بخش از آن چم ویژه ای دارد. 

fravahar15

پیر مرد در نشان فروهر نماد یک پیر دانا و خردمند است که به ما می گوید که باید از خرد و تجربه پیران و خردمندان در زندگی بهره بگیریم. بالهای فروهر که سه ردیف دارند، نشان دهنده اندیشه و گفتار و کردار نیک است که انسان می تواند با استفاده از آنها به اوج برسد و پیش برود. دامن فروهر که آنهم سه ردیف دارد، نشان اندیشه و گفتار و کردار بد است که انسان باید برای پیشرفت آنها را به زیر افکند. حلقه روی دامن فروهر نشان دهنده بی پایان بودن و ازلی بودن جهان است. در دست چپ فروهر حلقه ای است که حلقه مهر و پیمان می باشد که در گذشته هنگام بستن پیمان بین دو تن رد و بدل می شده و اکنون هم حلقه پیوند زناشویی که بین زن و شوی رد و بدل می شود نشان از همین حلقه در دست چپ فروهر دارد. دست راست فروهر نیز به نشانه نیایش بالا گرفته شده. دو رشته آویخته از دامن فروهر نیز نشان سپنتا مینو و انگره مینو می باشد. که اندیشه نیک باید در پیش رویمان قرار گیرد و اندیشه بد را باید به پشت بیفکنیم. به هر روی، جشن فرودگ، جشن بزرگداشت فروهر درگذشتگان و نیاکان است. ایرانیان بر این باورند که در این روز فروهرها به زمین می آیند و به خانه های خود می روند و بازماندگان با پاکیزه کردن خانه و آفرینگان خوانی به پیشواز فروهرها می روند. در این روز، ایرانیان برای شادی روان درگذشتگان به آرامگاه رفته، و نیایش می کنند و لرک و میزد پخش می کنند بوی خوش و اسپند و کندر بر آتش می نهند و به نامگانه هر درگذشته شمعی می افروزند و بر روی آرامگاه آنها گل و عود و میوه و لرک و قهوه و سیرگ و کماج می گذارند. موبدان نیز در این روز آفرینگان خوانی می کنند و بخشهایی از فروردین یشت را می خوانند. نا گفته نماند که در آیین ایرانی هیچگاه سوگواری وجود نداشته و غم و اندوه در آیین پاک ایران زمین جایگاهی ندارد. جشن فروردینگان نیز، تنها برای بزرگداشت و یادبودی از درگذشتگان برگزار می شود. در روز فرودگ، ایرانیان خانه ها را به احترام روان درگذشتگان پاکیزه و سپید می کنند و رخت سپید می پوشند. و اتاقی که در آن سفره نوروزی پهن بوده، می آرایند و کوزه آب و آتشدان و گلدان می نهند و آتش را با عود و سندل معطر می کنند و یادی از نیاکان می کنند. لازم به یادآوری است که ابوریحان بیرونی در آثار الباقیه از دو جشن فروردینگان و جشن روزهای پنجه (گهنبار چهره همس پث میدیم گاه)، یا همان پنجه دزدیده (پنج روز پایان سال) با نام فروردگان یاد کرده است. جشن فروردگان یا جشن همس پت میدیم، مربوط به فروشی‌ها از آخرین گاهنبار شروع می‌شد. در دوران باستان، فروردگان جشن فروهرها بود و گویا در آن هنگام ده روز و ده شب برگزار می‌شد. جشن‌های نوروزی و ماه فروردین با فروهرها پیوند خورده‌است، و در این هنگام فروهرها به زمین فرود می‌آیند و به خانه‌های سابق خویش می‌روند. و بازماندگان باید از آنها به خوبی پیشواز کنند تا فروهر‌ها شاد گردند و با خوشنودی به جایگاه های خویش بازگردند و برای بازماندگان خوبی و نیکی از اهورامزدا بخواهند.

نگارنده: نازنین زرین کلاه

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s