دین بهی

دین بهی مزداپرستی را می ستایم….

دین بهی

بسیاری بر من خرده می گیرند که نباید از واژه «دین» برای کیش زرتشتی استفاده کنم، زیرا آنها دین را با مذهب برابر می گیرند و بنابراین بکاربردن این واژه را برای باورهای زرتشتی شایسته نمی دانند. برخی از آنها اشوزرتشت را یک فیلسوف می دانند و برخی نیز پیام او را یک جهان بینی و ایدئولوژی می پندارند.

اما برای من او بزرگ پیام آوری اهورایی و راهبری راستین و پیامش «دین بهی» است. زیرا واقعیت همان است که خود اشوزرتشت در گاتهای پاک در مورد پیام خرد گستر خود بیان کرده است.

در گاتهای پاک واژه «دئنا» به معنی وجدان بارها بکار برده شده است و نه تنها واژه دین در گاتها بیان شده، بلکه نخستین کسی که واژه دین را به جهانیان عرضه کرد، همانا اشوزرتشت بزرگوار بود.

در اوستای کشتی بستن روزانه در نمازهایمان این بند را تکرار می کنیم:

» مَزْدَیَسْنو . اَهمی . مَزدَیَسنو . زَرَتوشْتریش . فْرَوَرانهِ . آستوتَسًچا . فْرَوَرِتَسْچا . آستویِه . هومَتِم . مَنوُ . آستویه . هوخْتِم . وَچوُ . آستویه . هْوَرْشْتِم . شْیَئوُتَنِم . آستویه . دَئِنیام . وَنْگهوئیم . مازْدَیَسنیم . «

 

» برمی گزینم که مزدا پرست زرتشتی باشم  با ستایش ها و درودها . اندیشه نیک را می ستایم گفتار نیک را می ستایم کردار نیک را می ستایم.   دین بهی مزداپرستی را می ستایم. «

همچنین در پیمان دین می خوانیم :

رَزِشتیا . چیسْتیا . مَزدَه داتیا . اَشَئوُنیا . دَئِنَیاو . وَنْگْهوُیا . مازْدَیَسنوایش…

راست ترین دانش مزدا داده دین بهی نیک و پاک مزدیسنی است.

بله، همانگونه که می بینید، اشوزرتشت بزرگوار خودش در گاتها پیام خود را با نام » دئنیا ونگهویا» به معنی دین بهی نام برده است، به معنی دینی که انسان را بسوی بهتر شدن می برد. به همین دلیل به پیروان او «بهدین» گفته می شود. و نام زرتشتی در دوره های پسین بر آنان نهاده شد.

چم واژه «دئنا» در گاتها وجدان می باشد که همانا مهمترین ویژگی برای انسان است و انسانی که دین (وجدان) نداشته باشد، نمی توان نام او را انسان گذاشت و همانا بهترین خویشکاری برای یک جهان بینی می تواند همین باشد که پیروانش را با وجدان تربیت کند.

اما اشکال از اینجا بوجود می آید که ادیان بعدی شریعت برای خود درست کرده و مذهب سازی و فرقه پردازی کردند و نام آنرا به اشتباه «دین» گذاشتند.

همانگونه که از بسیاری از آموزه های اشوزرتشت استفاده سوء کردند، این واژه نیک اهورایی نیز بازیچه سودجویان شد. همانگونه که سوشیانت (سودرسان) را از گاتها برداشتند و آنرا به مفهوم یک شخصی بعنوان ناجی دگرگون کردند، همانگونه که وهومنی و احترام به حیوانات (قربانی نکردن حیوانات) را از گاتها برداشتند و بجای آن محدودیت در خوردن و آشامیدن گذاشتند، همانگونه که مفهوم خشتره وئیریه و شهریاری (آباد گردانی جهان) را از گاتها گرفتند و بجای آن سلطه و ستمگری تحویل بشر دادند، و ….. همانگونه هم واژه دین را از گاتها برداشتند و به مذاهب شریعت پرداز خود تعمیم دادند. و اینگونه بود که واژه دین (وجدان) بازیچه عده ای بی دین (بی وجدان) شد و مفهوم این واژه زیبا را به گونه ای دگرگون کردند که موجب نا خرسندی شد. مذاهب و فرقه های گوناگون ساختند که بعضا هم ممکن بود مذاهبی خشونت طلب و بدون دین (وجدان) وجدان باشند، ولی نام دین را بر خود نهادند.

اما در این میان گناه دین زرتشتی چیست که باید قربانی مذهب بازی سودجویان شود؟ دین پیام آورمان اشوزرتشت که مانند این مذاهب بدنبال باید و نباید تعیین کردن و شریعت گذاردن برای مردم نبوده. او بدنبال وجدان سازی و خردپروری بوده و مردمان را آنچنان با خرد ورزی آموزش می دهد که همه بایدها و نبایدها را با رای زنی خرد خود و با یاری اندیشه نیک گزینش کنند.

بنابراین، خویشکاری ما این است که بجای انکار کردن این پیامهای نیک اشوزرتشت و خرده گرفتن به رهروان دین بهی، مفهوم این واژه های نیک گاتها را با دل و جان درک کنیم و آنها را مانند مرواریدی که در دل صدف قرار دارد بیرون کشیده تا چنان بدرخشند که سوداگران مذهب در برابر آن شرمسار شوند، نه اینکه این واژگان را بدست فراموشی بسپریم و بگذاریم که سودجویان هر گونه سوء استفاده ای از آنها بکنند و هر آنچه می خواهند به بشریت تحویل دهند. ما باید از این اندرزها بهره مند شویم و مذهب پرستی و فرقه سازی را با دین (وجدان) اشتباه نگیریم.

نگارنده : نازنین زرین کلاه

دین بهی

Advertisements

2 پاسخ به “دین بهی

  1. با درود
    امیدوارم با روی نهادن جوانان به آین خرد و پاکی بار دیگر جهان را با نور خرد مردم پارسی روشن سازیم و سپاس از شما بخاطر آگاهی رسانی به جوندگان حقیقت و دین صلح و پاکی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s