زایش اشوزرتشت، پیام آور آریایی فرخنده باد

1379797_676706505725044_1826541279_nروز ششم از جشنهای نوروز، یعنی خورداد روز از فروردین ماه، زاد روز پیامبر راستین ایرانی، اشوزرتشت است. در چنین روزی، این بزرگ مرد میهن اهوراییمان، این نابغه جهان بشری، در 3752 سال پیش در زمان پادشاهی شاه لهراسپ کیانی بدنیا آمد.

محل زایش او در آذربایجان در کنار رود درجی که به دریای چی چست (ارومیه) می ریزد بوده و بدلیل آزارهایی که از کرپانها و کاوی ها می بیند، به بلخ، پایتخت شاه گشتاسپ، مهاجرت می کند. نام پدر او پوروشسپ، پسر پیترسپ بوده و نام مادرش دغدو. و چون نام خاندان پدرش اسپنتمان بوده، او را زرتشت اسپنتمان می نامند. اسپنتمان یا سپنتمان به چم سپیدترین و زرتشت به چم روشنایی زرین است. زرتشت از همان کودکی رفتار و گفتاری برتر از دیگر کودکان هم سن و سالش داشت. چون به هفت سالگی رسید، نزد خردمندان زمان، دین، کشاورزی، و شفای بیماران را آموخت. در سن 15 سالگی، مانند جوانان دیگر وارد هازمان(جامعه) شد، اما پیوسته در حال آموختن و اندیشیدن بود. او در میان مردم کژی ها و نا درستی های بسیاری دید. مردم به آدابی پای بند بودند که میراث پدرانشان بود و هرگز در درستی و نادرستی آن اندیشه نکرده بودند. ولی او می اندیشید. تا جایی که در بیست سالگی از مردم کناره گرفت و بمدت ده سال روی به طبیعت آورد و پیوسته اندیشه می کرد و بدنبال پاسخ پرسشهایش بود. در پی همین پرسشها رازی بزرگ کشف کرد که همان نظم و ترتیب جهان و قانون خلل ناپذیر جهان هستی است و نام آنرا قانون اشا نامید که صدها سال پس از او، دانشمندان این قانون را کشف کرده و آنرا قانون عمل و عکس العمل نامیدند. این نابغه بزرگ بشری، به کشفیات بسیار بزرگ علمی و اخلاقی در این جهان رسید که هنوز هم بسیاری از ما آنها را بدرستی درک نکرده ایم. درود بر روان او باد. پس از این مدت او به میان مردم باز می گردد و آنها را به شهرنشینی و کشاورزی تشویق می کند که موجب پیشرفت جامعه بشری می شود. همسری می گزیند، بنام هووی، که در اوستا از او به نیکی یاد می شود. او سه پسر و سه دختر داشته که نام آنها، ایسدواستر، اروتدنر، خورشید چهر، تریتی، فرین، و پورچیستا بوده و از کوچکترین دختر زرتشت، پورچیستا، در اوستا بسیار یاد شده که دختر دانایی بوده و به همسری جاماسپ، وزیر شاه گشتاسپ در می آید.

اشو زرتشت اندیشه هایش را با مردم جامعه می گوید، اما کرپانها(پیشوایان دینی) و کوی ها(رهبران حکومتی) که می پندارند گسترش اندیشه های او جایگاهشان را به خطر می اندازد، او را از دیار خود می رانند و او به بلخ می رود و به شاه گشتاسپ پناهنده شده و اندیشه هایش را به او می گوید و گشتاسپ پس از اندیشه فراوان و گفتگو با خردمندان آن زمان، اندیشه های او را می پذیرد.. اشو زرتشت، در همین روز خورداد و فروردین ماه در زمان پادشاهی گشتاسپ از سوی اهورا مزدا به پیامبری برگزیده شد و این روز گرامی، از جشنهای بزرگ ایرانیان است. از نخستین کسانی که سخن او را درک کرده و می پذیرند، میدیوماه پسر عمویش، هووی همسرش، پورچیستا دخترش، شاه گشتاسپ، کتایون همسر گشتاسپ، اسفندیار پسر گشتاسپ و جاماسپ وزیر گشتاسپ و فرشوشتر برادر جاماسپ می باشند که در گسترش اندیشه او تلاش می کنند.

به امید اینکه اندیشه های ارزشمند او را درک کرده و به آنها عمل کنیم. زاد روزش خجسته باد.

نگارنده : نازنین زرین کلاه

1379797_676706505725044_1826541279_n

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s