ایزدی ها زرتشتی نیستند !

7862بارها از منابع غیر معتبر شنیده ام که ایزدی ها زرتشتی هستند. از آنجایی که سخنی را بدون پژوهش نمی پذیرم، بنابراین دست به پژوهش شدم تا درباره آنان بخوانم و آگاه شوم و نتیجه این آگاهی هایی که بدست آورده ام را برایتان می نویسم که شما هم هر چه شنیدید همینطوری نپذیرید.

ایزدی ها مردمانی هستند که در کوه های سنجاردر شمال عراق در مرز بین عراق و سوریه می زیند. نام ایزد را از ایران باستان به معنی یزدان و خدا برگرفته اند، هر چند که آیین آنها مخلوطی از اسلام و یهودیت و مسیحیت و کمی هم زرتشت می باشد.
با وجود اینکه آنان مانند زرتشتیان به چهار عنصر گیتی باور دارند و به آب و باد و خاک و آتش ارج می گذارند و همچنین مانند زرتشتیان زن و مرد را برابر می دانند، ولی همه باورهای دیگرشان ریشه در اسلام و یهودیت دارد.

ایزدیان به ملائکه و شیطان باور دارند و مانند مذاهب ابراهیمی برای رسیدن به خدا نیاز به واسطه و ملائک دارند. آنان بر این باورند که خداوند هفت ملائکه آفرید و ملک طاووس را سرور بقیه ملائک قرار داد و طاووس فرشته اعظم آنان می باشد. آنان می گویند که خدا ملک طاووس را آفرید و انسان را پیرو ملک طاووس خواند. برای همین طاووس برای آنان حیوان مقدسی است و نماد طاووس بر در زیارتگاه های آنان به چشم می خورد. آنان شیطان را بد نمی دانند و برعکس، باور دارند که طاووس همان شیطان است که خدا به او دستور می دهد که بر انسان سجده کند ولی او نمی پذیرد و سر باز می زند که بر آفریده ای از جنس خاک سجده کند. ولی خدا اداره جهان را به او می سپارد و او را واسطه بین مردمان با خود می کنند. آنان بر این باورند که خدا جایگاه بالایی دارد و برای ارتباط با او واسطه ای نیاز است که این واسطه همان ملک طاووس می باشد. در واقع، آنان طاووس یا همان شیطان را نه تنها بد نمی دانند بلکه او را ارجمند می شمارند و شاید به همین دلیل باشد که آنان را شیطان پرست می نامند. و این همان نقطه اختلاف آنان با مذاهب ابراهیمی است.

درباره آفرینش انسان ، آنان باور دارند که خدا به کمک » آدم » سرشت خاک را با حوری آسمانی وصلت داد تا انسان پدید آید که گونه ای از همان آفرینش آدم و حوا از خاک است که در اسلام و یهودیت آمده است. همچنین آنان به تناسخ باور دارند و می گویند که روح انسان در جسم انسان دیگری حلول می کند که این نیز با باور زرتشتی کاملا متناقض می باشد.
در ضمن، آنان به قربانی کردن حیوانات و نذر کردن گوشت قربانی باور دارند که مانند مذاهب ابراهیمی می باشد و زرتشتیان قربانی را بد می دانند. همچنین ختنه که یک سنت یهودی و اسلامیست را ایزدیان باور دارند که این نیز در نزد زرتشتیان بد شمرده می شود. اما از جهتی هم شباهت به مسیحیت دارند و مراسم غسل تعمید دارند.

آنان کعبه و قبله ای به نام لالش دارند که آرامگاه یکی از میر یا شیخ هایشان می باشد. آنان روزی پنج بار نماز به سوی لالش می خوانند. آنان همچنین مانند مسلمانان بر این باورند که هر ایزدی در طول عمرش باید دست کم یکبار به زیارت لالش برود و هر ساله مراسمی مانند حج در لالش برگزار می کنند. چشمه ای هم در لالش وجود دارد که زمزم نام دارد و آب مقدس برایشان به شمار می آید و همچنین پلی به نام پل صراط در آنجاست که قربانی ها را در آنجا می نهند. اینها همه و همه نامها و رسوم یهودی و اسلامیست. آنان به مانند یهودیان کسی را به آیین خود نمی پذیرند و تنها کسی را ایزدی می دانند که ایزدی زاده باشد. اما از سویی مانند مسلمانان و یهودیان به امتحان الهی باور دارند و کشتارهایی که در طول تاریخ از آنان شده را فرمان می نامند. آنان مانند مسلمانان روزه می گیرند، اما تنها سه روز و پس از آن مانند مسیحیان با شیخشان شراب می نوشند. آنان شراب را حرام نمی دانند ولی برگ های کلم و کاهو و همچنین گوشت خوک را حرام می دانند.

بنابراین، می بینید با اینکه مذاهب ابراهیمی آنان را کافر و شیطان پرست می نامند ولی آیین آنان شباهت بسیاری به مذاهب ابراهیمی دارد و در واقع مخلوطی از آنها می باشد، در حالیکه تنها مشابهت کوچکی با دین زرتشتی دارند و آنهم ارج گذاشتن آنان به چهار عنصر اصلی و بیش از همه آتش و خورشید می باشد. این مردمان در طول تاریخ مورد ظلم و ستم قرار گرفته اند، و در اقلیت بوده اند. آنان مردمانی بی آزار و ستمدیده هستند و آیینشن آیین شادی است همراه با ساز و آواز، ولی بهر روی، آیین آنان زرتشتی نیست و آیین مخصوص به خودشان را دارند. آنها ایزدی هستند، نه چیز دیگر.

پژوهش در عصر ما که عصر اطلاعات نام دارد، کار دشواری نیست. خوب است درباره هر چه که می شنویم پیش از پذیرش آن پژوهش کنیم.

نگارنده : نازنین زرین کلاه

 

7862

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s